Kościół Solina – Zabrodzie

Kościół rzymsko-katolicki w Solinie

We wsi Zabrodzie (dziś Solina) znajduje się  kościół murowany p w.  św. św. Piotra i Pawła budowany latach 1922 – 1923, fundowany przez rodzinę  Indrów (właścicieli majątku w Zabrodziu). W okresie międzywojennym był użytkowany wspólnie przez katolików dwóch obrządków chrześcijańskich; łacińskiego i unickiego.

Kościół rzymsko-katolicki Solina - Zabrodzie, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w BóbrcePo wysiedleniu ludności Rusińskiej na Ukrainę w 1947 r. został przyjęty na potrzeby ludności obrządku rzymsko- katolickiego i należał do Parafii łacińskiej w Polańczyku.

 W 1971 r. powstała nowa Parafia rzymsko – katolicka w Bóbrce, do której włączono miejscowość Zabrodzie (dziś Solina) z filialnym kościółkiem.

We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują;

          – ołtarz z okresu międzywojennego z przyciętym od dołu obrazem Chrystusa, pochodzący z nie istniejącej już kaplicy w Bereżnicy Niżnej.

          – nowy obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem w typie Marii Rzymskiej (kopia ikony z Werchraty- Kruchowa koło Żółkwi na Ukrainie), namalowany na starej desce w ramie z XVIII wieku

          – Obraz Matki Boskiej Bolesnej z przełomu XVIII i XIX w. pochodzi z kościółka z Myczkowa, został przez Ks. Obrockiego, ówczesnego proboszcza w Polańczyku do kościółka w Zabrodziu.

          – kielich z I połowy XVIII wieku z czarą w koszyczku, z ornamentami kwiatowymi na czarze stopie, na której widnieje również cecha miejska Gdańska.

         – pierwszy dzwon fundował ZEW Solina – Myczkowce; który wraz z mieszkańcami wykonał dzwonnicę i zadaszenie,  w dniu 16. 05.1998 r. dokonano poświęcenia

         – drugi dzwon fundowała Rada Gminy Solina i Wójt Gminy Solina w 1999 r.

Opracował: Zbigniew Kozicki